favicon

MANDALE

kleks 1

 

 

Czym jest mandala?

Mandala to rysunek na planie koła wypełniony symetrycznie różnymi figurami: ornamentami, symbolami, kwiatami, itp., który ukazuje w jaki sposób chaos przeobraża się w formę harmonijną. Jest obecna w wielu kulturach na całym świecie. Jej nazwa oznacza "koło życia, cały świat, święty krąg". Klasyczna forma mandali to okrąg i wpisany w niego kwadrat lub kwadraty. Koło uważane za symbol harmonii i doskonałości oznacza niebo i nieskończoność, natomiast kwadrat przedstawia rzeczy związane z człowiekiem i ziemią. Obie figury łączy punkt centralny, który jest równocześnie początkiem i końcem całego układu. Pierwotnie  mandala była rysunkiem ukazującym plan świątyni, później stała się sposobem na medytację, czyli na głębokie wejście w siebie. Mandalę spopularyzował w Europie szwajcarski psychoterapeuta Carl Gustaw Jung, który odkrył jej terapeutyczny i rozwojowy potencjał. Obecnie rysowanie mandali jest techniką plastyczną chętnie stosowaną przez dzieci i dorosłych. Malowanie, komponowanie i kontemplowanie mandali ma działanie relaksujące, wyciszające, uspokajające i terapeutyczne. Wykorzystanie jej w pracy z dziećmi daje duże efekty wychowawcze i dyscyplinujące grupę, pomaga w ćwiczeniu koncentracji uwagi, skupieniu się na spontanicznym tworzeniu, co stymuluje kreatywność, kształtuje wyobraźnię i wrażliwość. Sztuka tworzenia mandali jest niewerbalnym komunikatem i symbolicznym przekazem tego co nam w duszy gra. Wyrażenie uczuć za pomocą obrazów może być silniejszym środkiem ekspresji i komunikacji niż mowa, a jednocześnie ujawniać te uczucia i przeżycia w łatwiejszy sposób. Mandala odzwierciedla stan psychiczny twórcy, a dzięki analizie użytych kolorów, symboli i zastosowanej kompozycji pomaga rozeznać się w pokładach osobowości.

Tutaj możesz obejrzeć mandale stworzone przeze mnie.

Mandala jako narzędzie odkrywania siebie

"Neuman sugeruje, że rysowane przez dzieci mandale pomagają im ustalić własną tożsamość. Jest to część wrodzonego procesu orientacji, który pozwala dziecku odczuć siebie jako jednostkę istniejącą w realnym świecie czasu, przestrzeni i miejsca. (...) Tworzenie mandali pomaga współpracować z procesem indywiduacji*. Wspiera integralność ego, a jednocześnie daje ogląd większego kontekstu jaźni, w obrębie której ego istnieje. Rysowanie mandali może służyć jako instrument wewnętrznego ześrodkowania, wyłuskujący sens z zamętu. (...) forma mandali przywołuje nam pamięć bezpiecznego zamknięcia łona. Uspokajający efekt rysowania koła może wynikać również stąd, że potrafi ono służyć jako symbol przestrzeni zajmowanej przez nasze ciało. Rysowanie koła może być swoistym zatoczeniem ochronnej linii wokół fizycznej i psychicznej przestrzeni, którą każdy z nas identyfikuje jako siebie."
* indywiduacja - rozwój psychiczny prowadzący do stawania się całością
 
Susan F. Fincher, psychoterapeutka i arteterapeutka stosująca technikę rysowania mandali w swojej pracy

"Fakt, iż obrazy tego rodzaju wywołują w pewnych warunkach znaczny wpływ terapeutyczny na ich twórców, jest wykazany empirycznie, a także łatwo zrozumiały, skoro często reprezentują one niezwykłe śmiałe próby dojrzenia i pogodzenia pozornie nie dających się pogodzić przeciwności oraz przerzucenia mostów ponad pozornie beznadziejnymi rozłamami. Zwykle już samo podjęcie takiej próby przynosi leczniczy efekt."

Carl G. Jung, psychiatra i psycholog, twórca psychologii głębi

Tutaj możesz obejrzeć zdjęcia z warztatów rysowania mandali dla dzieci organizowanych przeze mnie.

kleks 2

Dla kogo jest rysowanie mandali?

Dla dzieci, które są:

 • bardzo aktywne, żywiołowe i łatwo się rozpraszają 
  Drobiazgowe zapełnianie mandali symbolami ma działanie relaksujące i uspokajające.
 • nieśmiałe, skryte i wrażliwe
  Komponowanie mandali od środka do zewnątrz pomaga w ekspresji siebie.
 • niezadowolone z siebie i swoich aktywności
  Kolekcjonowanie symetrycznych i kolorowych mandali wykonanych własnoręcznie przy pomocy różnych technik wzmaga poczucie satysfakcji ze swoich osiągnięć.
 • nadwrażliwe na porażkę, silnie przeżywające stres
  Brak oceny mandali pozwala na kształtowanie umiejętności nabierania dystansu wobec niepowodzeń.
 • artystycznie uzdolnione 
  Dzięki stosowaniu różnych materiałów tworzenie mandali ćwiczy zdolności manualne, zakomponowanie przestrzeni.

 

kleks 3

Co daje praca z mandalami?

 • wzmacnia poczucie wartości
  Mandale poprzez symbole przekazują uczucia i emocje. Wyrażanie ich za pomocą obrazu jest mniej stresujące niż mowa i pozwala na łatwiejszą ekspresję niż w przypadku słów.
 • redukuje podatność na stres
  Komponowanie mandali działa uspokajająco. Rytmiczne powtarzanie tych samych wzorów wycisza umysł.
 • stymuluje kreatywność, wrażliwość i aktywność twórczą
  Mandale są małymi dziełami sztuki. Komponowane ze starannością, z naciskiem na symetrię, mogą być później wykorzystane jako ornament na torebkach, koszulkach, kolczykach, itp.
 • pomaga wyrazić osobowość poprzez ekspresję plastyczną
  Rysowanie mandali to zataczanie koła wokól naszego centrum. Pozwala się ześrodkować, a tworzenie wzorów ruchem spiralnym pomaga w stopniowym odnajdywaniu symbolicznego
  obrazu naszego wnętrza
 • rozwija umiejętności w różnych obszarach
  Tworzenie mandali pomaga się skoncentrować, uczy zakomponowania przestrzeni, łączenia kształtów, kolorów, posługiwania się symetrią. Dzięki różnorodnym technikom: naklejanie, malowanie, rysowanie, wyklejanie, itp. kształci zdolności manualne.
 • pobudza wyobraźnię
  Wypełnianie mandali symbolami oraz nadawanie jej tytułu ćwiczy stosowanie abstrakcyjnego myślenia.

Przy uczestnictwie w warsztatach z rysowania mandali przez 3 miesiące – kalendarz z pracami dziecka gratis!

kleks 4

Jak zacząć przygodę z mandalami?

Informacje o aktualnych warsztatach w Rzeszowie i okolicach sprawdzisz w zakładce Wydarzenia. Jeśli chcesz zapisać swoje dziecko - użyj formularza Napisz do mnie w zakładce Kontakt.

Materiały dekoracyjne gratis! 

 

Oferta dla szkół poniżej

 

 

 

 oferta mandale Varanova klasa grupa

Moje mandale

moje mandale 1

moje mandale 2

Sprawdź
Wydarzeniawięcej

Zobacz
Galerięwięcej