Jakie płótno wybrać do malowania farbami akrylowymi?
Hej!
Dzisiaj zamieszczam drugi odcinek cyklu o narzędziach potrzebnych do rysowania i malowania.🎨
Płótno
Żeby zacząć malować oprócz farb potrzebujesz mieć podłoże.
1.Płótno, naciągnięte na ramę, nazywane inaczej podobraziem
2.Albo płytę/tablicę malarską – to płótno naklejone na płytę pilśniową lub sztywny karton.
Obydwa możesz kupić w sklepach dla plastyków.
Na warsztatach Vedic Art używamy podobrazi, płyt które nadają się pod farby akrylowe. Malujemy farbami akrylowymi, ponieważ szybko schną i są wygodne: rozcieńczamy je po prostu wodą (nie trzeba używać terpentyny, która ma bardzo intensywny zapach).
Na początek skupię się na płótnie naciągniętym na ramy.
- Płótno, naciągnięte na ramę, nazywane jest inaczej podobraziem. Ma grubość około 3 cm. Rama jest zrobiona z drewna i na niej naciągnięte jest płótno bawełniane albo lniane. Bawełniane jest mniej wytrzymałe, lniane bardziej i w związku z tym jest też droższe. Płótno musi być zagruntowane, czyli pokryte białą substancją, dzięki której farby lepiej się trzymają.
- ☝️ Płótno musi być zagruntowane najlepiej co najmniej dwa razy.
- Do płócien kupowanych w sklepach dołączane są też tajemnicze kołeczki drewniane w małym plastikowym woreczku 🙂 To są klinki rozporowe, które można wbijać w ramę, między jedną listwę, a drugą, kiedy płótno jest mało naciągnięte. Ale zazwyczaj świeżo kupione płótno jest dobrze naciągnięte, z czasem może nieco sflaczeć.
- Płyta albo tablica malarska, inna nazwa: podobrazie płytowe.
To nic innego jak płótno naklejone na płytę o grubości zazwyczaj 3 mm. Jest tańsze od tradycyjnego podobrazia, zagruntowane i też świetnie nadaje się do malowania akrylami, zwłaszcza na pierwsze próby. Jest też dużo lżejsze. Idealne jeśli malujesz hobbystycznie. Z tyłu może mieć naklejony papier.
☝️ Ma jednak dwie wady.
🟥 Pierwsza jest taka, że może się wyginać. Nie polecam jej do dużych formatów.
🟥 Druga jest taka, że dużo płyt nie ma z tyłu zawieszki. Jeżeli chcemy tablicę malarską z naszym malunkiem powiesić na ścianie – musimy zawieszkę kupić i dokleić ręcznie. Naprawdę bardzo mocnym klejem, bo może się odkleić.
W przypadku płótna sprawa jest prostsza: mniejsze można od razu powiesić, bo mają z tyłu zapas listwy, o którą zahaczy się gwóźdź. Do większych możemy przywieszkę po prostu przybić młotkiem do drewnianej ramy z tyłu. Potrzebujemy do tego gwoździki i dzięki takiemu rozwiązaniu płótno na pewno będzie się dobrze trzymać na ścianie.
Płótna i płyty mają bardzo różne rozmiary i kształty, możesz wybrać coś dla siebie.
To tyle na dziś 🙂
Miłej zabawy!
Lidia
🎨🎨🎨🎨🎨🎨🎨
Zapraszam na warsztaty Vedic Art. Najbliższe terminy znajdziesz w zakładce Wydarzenia